اولین و تنها پایگاه خبری شهر باغین و حومه
 
آخرین مطالب
 
پیوندهای روزانه
بدعت خواندن تشییع نمادین حضرت زهرا(س) در شام شهادت آن حضرت و فتوای 11 مرجع تقلید
قسمت دوم
فتوای 11 مرجع تقلید درباره تشییع نمادین حضرت زهرا(س)

طرح شبهاتی از تشییع نمادین حضرت فاطمه (س)

متأسفانه در دو سال گذشته، برخی افراد در اثر برداشت غلط از این مراسم، آن را به عنوان بدعت یاد کرده اند، ولی طبیعی است که هر نوآوری در عزاداری، بدعت نیست و علاوه بر آن، مهمترین مرجع مشخص کننده بدعتها، علمای دین هستند.

با گسترش این اندیشه وسعی عده ای در رواج آن در جامعه، حجت الاسلام سید محسن محمودی بار دیگر، نظر جمعی از مراجع تقلید را این بار در مورد بدعت بودن یا نبودن تشییع نمادین حضرت فاطمه (س) جویا شده است.

تشییع نمادین حضرت زهرا (س) بدعت نیست

سئوال وی چنین است: در شام شهادت حضرت زهرا (س) مراسم تشییع نمادین آن حضرت با حمل تابوت و عزاداری - همانند مراسمی که در شهر مقدس قم و با تأیید مرحوم آیت الله العظمی گلپایگانی (ره) - برگزار می شود؛ متأسفانه اخیراً برخی، این عزاداری معنوی را بدعت معرفی می کنند، نظرتان را در مورد برپایی این مراسم مرقوم نمایید.

فتوای پنج مرجع تقلید در پاسخ به این استفتاء چنین است:

آیت الله صافی گلپایگانی:

عمل مذکور بدعت محسوب نمی شود.

آیت الله سیستانی:

بدعت نیست.

آیت الله سبحانی:

بدعت نیست، زیرا نوعی یادآوری خاطرات دخت گرامی پیامبر(ص) است.

آیت الله وحید خراسانی:

برپایی عزاداری برای حضرت صدیقه کبری (س) مستحب و مأجور است؛ وَ مَن یُعَظِّمُ شَعائِرَ الله فَإِنَّها مِن تَقوَی القُلوُب.

آیت الله علوی گرگانی:

برپایی این گونه مجالس، در صورتی که با رعایت شئون معنوی و دینی همراه باشد و موجب آزار عموم مردم نشود، مانعی ندارد و بدعت نیست.

اقامه باشکوه عزای اهل بیت (ع) ضرورت دارد

در روزگاری که دشمنان دین وآئین درپی تضعیف روحیات دینی در میان نسل جوان و آحاد مردم هستند، لزوم برگزاری مراسم های باشکوه معنوی وتأثیرگذاری مانند تشییع نمادین حضرت زهرا (س)احساس می شود وبه جرأت می توان گفت که ضرورت دارد.

در این میان، کسانی که بی محابا درمسائل دینی مانند اینگونه مراسمها اظهار نظر می کنند، باید نظراتشان را بر اساس موازین شرعی و عقلی بیان کنند.

این قبیل افراد نباید تضعیف مراسم عزاداری را که احیا کننده شیعه و از شعائر مذهب امامیّه است، موجب شوند.

به هرتقدیر جا دارد این گونه مراسمهای معنوی، با شکوه هرچه تمامتر برگزار شود؛ چرا که با در نظر گرفتن تأکیدات مرحوم آیت الله العظمی گلپایگانی (ره)، 12 مرجع تقلید جهان تشیع، فتوای تأکیدی در بدعت نبودن تشییع نمادین حضرت زهرا(س) و لزوم برپایی باشکوه این گونه مراسم ها دارند.
مرتبط با: گزارش ,
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic